Stoły okrągłe rozkładane vs stoły prostokątne – poznaj wady i zalety obu rozwiązań!

Stoły okrągłe rozkładane cieszą się sukcesywnie rosnącą popularnością. Nic dziwnego, bowiem meble te wprowadzają do aranżacji lekkość i świeżość. Alternatywnym rozwiązaniem będą z kolei stoły prostokątne. Jakie wady i zalety posiadają oba elementy wyposażenia wnętrz? Przeczytaj nasz krótki poradnik, zanim podejmiesz ostateczną decyzję!

Największe zalety stołów okrągłych rozkładanych

Stoły okrągłe rozkładane posiadają wiele zalet, o których warto wiedzieć, rozważając zakup tego rodzaju mebla. Przede wszystkim znoszą one pozorną hierarchię sprawiając, że wszyscy uczestnicy posiłku stają się sobie równi. Przy takim stole zasiąść może również nieco więcej osób, niż przy klasycznym, prostokątnym meblu. Co więcej, żadna z nich nie powinna mieć również trudności z dosięgnięciem do posiłków, ustawionych na blacie, co stanowi spory atut takich rozwiązań. Dodatkowo stoły okrągłe rozkładane niosą ze sobą cały wachlarz możliwości aranżacyjnych. Na współczesnym rynku dostępne są bowiem modele z fantazyjnie wyginaną podstawą, idealnie wpisującą się w styl industrialny czy też z blatem w kolorze orzecha czy dębu, który doskonale sprawdzi się w stylu skandynawskim, nawiązującym swoją estetyką do naturalnych rozwiązań.

Wady okrągłych stołów rozkładanych, o których warto wiedzieć

Jak się okazuje, stoły okrągłe rozkładane posiadają nie tylko zalety, ale również i wady. Wśród tych najważniejszych wymienia się przede wszystkim stosunkowo mniejszą powierzchnię blatu, co może być nieco problematyczne w przypadku, gdy do stołu zasiada więcej biesiadników. Taki stół nieco gorzej sprawdza się również jako blat roboczy, wykorzystywany np. w pracy zdalnej.

Okrągły stół trudno także ustawić przy ścianie tak, by wyglądał on estetycznie. Nie będzie on również dobrze prezentował się w stosunkowo dużych pomieszczeniach, gdzie zostanie przyćmiony przez pozostałe elementy aranżacji. Dlatego też, chcąc wyposażyć swój dom w stoły okrągłe rozkładane, warto wcześniej przemyśleć dokładnie ich ustawienie, by móc w pełni wykorzystać potencjał tego niezwykle estetycznego, lekkiego, pełnego elegancji mebla.

Stoły prostokątne vs stoły okrągłe rozkładane

Stoły okrągłe rozkładane sprawdzą się doskonale w małych kuchniach, jadalniach i salonach, gdzie ustawienie długiego, prostokątnego mebla bardzo często staje się po prostu niemożliwe. Stół okrągły zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, a jego lekka konstrukcja nie przytłacza niewielkiej nawet przestrzeni.

Stoły prostokątne z kolei wyglądają znacznie lepiej w salonach i jadalniach z dużym metrażem, dominując aranżację i nadając jej klasycznego charakteru. Prostokątne modele mają również większą powierzchnię użytkową, co muszą mieć na uwadze większe rodziny czy osoby, lubiące spotkania w gronie znajomych. Niestety, bardzo często zdarza się, że nie wszyscy uczestnicy mogą dostać do ustawionych na prostokątnym blacie potraw, co z kolei wprowadza wrażenie hierarchii. Dodatkowo warto wspomnieć również o jego ostrych kantach i krawędziach, stanowiących niebezpieczeństwo dla małych dzieci. Rodziny z mniejszymi pociechami powinny więc postawić na znacznie bezpieczniejsze stoły okrągłe rozkładane, wykorzystując tym samym ich estetykę i funkcjonalność.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *